Zagraniczny portal posądza Nergala o rasizm i promowanie nazizmu

Lider Behemotha odpowiada na zarzuty oświadczeniem.


2018.12.22

opublikował:

Zagraniczny portal posądza Nergala o rasizm i promowanie nazizmu

foto: P. Tarasewicz

Dziennikarze bardzo popularnego, choć nie przez wszystkich lubianego serwisu MetalSucks zwrócili się do managementu zespołu Behemoth z prośbą o ustosunkowanie się do zarzutów o rasizm i popieranie nazistowskich poglądów.

Ben Umanov i Matt Rosenberg przywołują wspólne zdjęcie Nergala i Roba Darkena (Roberta Fudaliego) z Graveland, wytykają muzykowi także noszenie koszulki szwajcarskiego zespołu Bölzer, którego frontman Okoi “KzR” Jones bywa widziany w t-shirtach z nacjonalistycznymi hasłami i symbolami. Redaktorzy MetalSucks przypominają także usunięte już komentarze Nergala po meczu Polska-Senegal, sugerując, że lider Behemotha popierał w nich eugenikę i obrażał rdzennych mieszkańców Afryki.

Nergal ustosunkował się do stawianych zarzutów oficjalnym oświadczeniem, w którym zarzuca dziennikarzom, że dla klików szukają sensacji gdzieś, gdzie jej nie ma. – Sprzeciwiam się każdej formie rasizmu, faszyzmu, dyskryminacji czy nienawiści – pisze Nergal. – Przyznaję, że jestem kontrowersyjny i czasem wkładam kij w mrowisko. Czy kiedyś się tego oduczę? Być może nigdy. Ale jestem otwartą, kochającą, lojalną osobą – dodaje muzyk.

Nergal przypomina, że Rob Draken grał na pierwszych demówkach Behemotha. – Znam go od 1992 roku, czasami spotykamy się we Wrocławiu. Jego zdjęcie jest w mojej książce „Spowiedź heretyka”. Rob i ja dzielimy miłość do black metalu i jego bogatej historii. Nie popieram jego osobistych poglądów, bo ich nie znam. Nie mogę odpowiadać za każdą osobę, z którą robię sobie zdjęcie – komentuje.

Bölzer – jesteśmy przyjaciółmi, odbyliśmy wspólnie kilka tras. Nie muszę mówić więcej o Okoi i Bölzer niż mówi sam Okoi. Zajrzyjcie na stronę Bölzer po więcej na ten temat. Eugenika – niewiele wiem na ten temat, nie interesuję się nim. Napisałem, że moi rodacy nie potrafią grać w piłkę nożną. To prawda. Post został usunięty, ale potem dodany ponownie ze zdjęciem bardziej pasującym do tekstu – kończy Nergal.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

From Nergal: My management team today received this email above from Ben Umanov and Matt Rosenberg @ Metal Sucks. • What we have here is a media outlet trying to create a controversial story in order to get clicks by whatever means they can. In this case they are trying to interpret comments, posts, photos and even t-shirts to paint me as something I’m not. For profit. They wanted me to give them a quote for their story to tell my side of things.  But, I don’t feel compelled to help them with their news business.  Instead, I will address the issues that they imply with my own statement in my own words direct to those who care to read it. • First I will say this – I am my own person and am against any form of racism, fascism, discrimination or hate.  As many of you know, I say a lot of crazy stuff, but I am prejudice against no human-being.  I’m a controversial character, I’ll admit it…it’s part of me and sometimes I like to stir things up on purpose. When will I learn?  Likely never.  But, the simple fact is, I am an open-minded, loving, loyal person. • Rob Darken – I took some photos recently backstage in Poland after a Behemoth show with Rob from Graveland, a buddy and fellow Pole. I have known Rob for many years since 1992 and we hang out sometimes in Wroclaw.  He did some recordings on our first and second demo tapes. He also has a photo published in my book “Confessions Of A Heretic”. Rob and I share a love of black metal and its rich history. But aside from that, I don’t condone Rob’s personal ideals and agenda because I don’t know them.  I can’t take responsibility for every person I take a photo with. • Bölzer – We’re friends and we’ve toured several times. I don’t have to say much more myself about Okoi and Bolzer other than what Okoi says himself – go to Bölzer’s page for more! • Eugenics – I have little knowledge and no interest in the subject. I made a comment about my countrymen not being suited to play football. It’s true, the post was removed, but I reposted moments later (still there) with an image more appropriate to the text as the previous was misconstrued. Story of my life!

Post udostępniony przez Behemoth (@behemothofficial)

Polecane