Znamy pełny line-up festiwalu JIMEK+


2018.08.20

opublikował:

Znamy pełny line-up festiwalu JIMEK+

foto: Anna Rezulak

Poznaliśmy polskich artystów, których Radzimir Dębski zaprosił do udziału w festiwalu JIMEK+. Line-up imprezy zasilili Kaliber 44, pionierzy i legenda polskiego hip-hopu, elektropopowy duet The Dumplings oraz wokalista Krzysztof Zalewski. Gościem specjalnym festiwalu będzie legenda amerykańskiego rapu i zdobywca nagrody Grammy Pharoahe Monch.

Zespołu Kaliber 44 nikomu nie trzeba przedstawiać. Pionierzy i legenda polskiego hip-hopu. Mają na swoim koncie imponującą listę ponadczasowych utworów: “Psychodela”, “Plus i minus”, “Gruby czarny kot”, “Film”, “Konfrontacje”, „Normalnie o tej porze” czy “Nieodwracalne zmiany”. Na ich muzyce wychowały się już dwa pokolenia fanów, a ich kolejne koncerty przyciągają nieustannie nowych słuchaczy. Po powrocie na scenę w 2016, Kaliber 44 swoimi występami na najważniejszych imprezach w kraju (Orange Warsaw Festival, OFF Festival, Solidarity of Arts, Jarocin, Hip-Hop Kemp) potwierdzili świetną formę koncertową oraz status gwiazdy muzyki Hip-Hop.

Duet The Dumplings to nowoczesna elektronika nasiąknięta głębokim basem. Taneczny smutek i chwytliwe melodie. Elektropopowy duet mocno stawia na elektronikę w duchu nowych brzmień, ale nie zapomina o chwytliwych piosenkach – znaku rozpoznawalnym twórczości Justyny Święs i Kuby Karasia. Błyskotliwy debiut The Dumplings w 2013 roku sprawił, że ich muzyką zainteresowały się największe wytwórnie w Polsce. Piosenki The Dumplings znalazły się w filmie „Facet (nie)potrzebny od zaraz” i spektaklu „ONY” Teatru im. Juliusz Ostrewy w Gorzowie Wielkopolskim. Kuba Karaś skomponował muzykę do spektaklu „Elling” w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Zespół zagrał do tej pory setki koncertów, zarówno na festiwalach showcase’owych takich jak: Liverpool Sound City, The Great Escape w Brighton czy Europavox we Francji, jak i regularnych festiwalach polskich i zagranicznych: Off Festival, Grape Festival, Open’er, Colours of Ostrava, Sziget Festival. The Dumplings grali także koncerty w Tokio, Paryż u, Londynie, Meksyku oraz na legendarnym festiwalu dla młodych zespołów – SXSW w Austin w Teksasie.

Krzysztof Zalewski – muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista, tekściarz, uważany za jednego z najlepszych wokalistów w Polsce. Po wydaniu debiutanckiej płyty Pistolet zniknął na 9 lat z pierwszego planu na scenie. W tym czasie szlifował swój warsztat i zdobywał doświadczenie. Występował przez ten okres na scenie w Nosowską, Heyem, Muchami czy Brodką. W 2013 roku powrócił z autorską, trudną do zakwalifikowania płytą „Zelig”, którą zebrał bardzo dobre recenzje i zyskał liczne grono fanów.

Ostatnia autorska płyta Zalewskiego to krążek „Złoto”, wpisujący się w tę szkołę grania muzyki, która mówi, że mniej znaczy lepiej, że to, co ciche i subtelne, często wybrzmiewa głośniej od huku przesterowanych gitar. „Złoto” jednak to nie same ballady, śpiewane do wtóru łkającej cicho gitary – choć i dla poszukujących takich wrażeń coś się znajdzie… Na płycie dominują numery dynamiczne, czy wręcz drapieżne. W porównaniu z poprzednią płytą uproszczone jednak zostały aranżacje, bardziej organiczne jest brzmienie i bardziej bezpośredni przekaz. Za „Złoto” otrzymał 3 nominacje do Fryderyka 2017 i płyta szybko pokryła się złotem. Teledysk do piosenki „Miłość Miłość” pochodzącej z płyty stał się przebojem z ogromną ilością odsłon (obecnie ok. 7 mln), kolejny singiel „Polsko” przez wiele tygodni utrzymywał się na 1. miejscu Listy Przebojów Trójki.

Najnowszym „dzieckiem” Krzysztofa jest płyta „Zalewski śpiewa Niemena” wydana w styczniu 2018 roku.

Zaproszenie do udziału w festiwalu JIMEK+ przyjął także Pharoahe Monch, legendarny amerykański raper. To jeden z jego utworów zatytułowany „Simon Says” znalazł się na kultowej już Hip-Hop History Orchestrated by JIMEK. Uczestnicy festiwalu będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć obu muzyków razem na jednej scenie. Jimek: – Z całej mojej historii hiphopu, czy grałem ją w Polsce, Niemczech czy w Kenii ludzie najmocniej reagują właśnie na „Simon Says” – Pharoahe Monch’a. To będzie spełnienie marzeń zagrać to z nim symfonicznie. Zwłaszcza, że mam już dawno zorkiestrowane „Oh No” i „F*** You”.

Festiwal JIMEK+ odbędzie się w dniach 5-6 października w Arenie Gliwice. Podczas obu festiwalowych dni na scenie pojawi się headliner festiwalu – Jimek. Usłyszymy cały przekrój jego twórczości, w tym najpopularniejsze utwory z jego kompozytorskiego dorobku. Pojawią się kompozycje klasyczne, nagrodzona muzyka filmowa, nowe, nieprezentowane wersje kultowych już historii hip-hopu i jazzu oraz specjalnie przygotowane aranżacje. Jimek poprowadzi 60-osobową orkiestrę symfoniczną złożoną z najzdolniejszych muzyków młodego pokolenia. JIMEK SYMPHONIXX usłyszymy w utworach solowych pod batutą Jimka.

Bilety i karnety na Festiwal JIMEK+ są już w sprzedaży.

Polecane

Share This