„Życia Mała Garść” – specjalny koncert w Opolu


2012.05.24

opublikował:

„Życia Mała Garść”  – specjalny koncert w Opolu

3 czerwca o godzinie 20.00 w amfiteatrze opolskimi, czyli trzeciego dnia festiwalu, odbędzie się koncert „Życia Mała Garść” dedykowany Annie Jantar i Jarosławowi Kukulskiemu.

Koncert będzie rejestrowany przez TVP, ale jego emisja nastąpi w późniejszym terminie. Organizator koncertu (Narodowe Centrum Polskiej Piosenki) opiekę artystyczną nad tym wydarzeniem powierzył córce obojga Artystów – Natalii Kukulskiej.

Natalia do współpracy zaprosiła Bartka Prokopowicza, znanego operatora filmowego, który zajmie się reżyserią spektaklu. Aranżacja i kierownictwo muzyczne przypadło Adamowi Sztabie, który poza swoją orkiestrą zadyryguje Polską Orkiestrą Radiową. Na scenie więc będzie można usłyszeć wielu wspaniałych muzyków, którzy akompaniować będą zaproszonym do wykonania piosenek solistom.

Mój tata bardzo cenił sobie Adama jako aranżera i muzyka. Sam nie przepadał za drastycznymi zmianami w nowych wersjach piosenek ale zawsze twierdził, że Adam ma wielkie w tym wyczucie i robi to ze smakiem. Ponieważ podobnie myślę, zaprosiłam Adama do współpracy przy tym koncercie„- uzasadnia wybór Adama Sztaby wokalistka.

Wielkie przeboje zabrzmią w nowych wersjach. Będą to m.in: „Tyle słońca w całym mieście”, „Nic nie może wiecznie trwać”, „Im więcej ciebie tym mniej”, „Tylko mnie poproś do tańca”, ale również usłyszeć będzie można ciekawe, mniej znane piosenki, jak: „Życia mała garść”, „Kto wymyślił naszą miłość”, czy „Jestem zmęczony”.

W koncercie wystąpią: Katarzyna Groniec, Czesław Mozil, Ania Rusowicz, Pinnawela, Dorota Miśkiewicz, Kasia Kurzawska, Kuba Badach, Halina Frąckowiak, Natalia Lubrano, Kumka Olik, Halina Mlynkova, Piotr Cugowski, Marika, Kasia Wilk, 16 osobowy chór, który stanowił grupę Natalii Kukulskiej w programie Bitwa na głosy. Repertuar stanowić będą piosenki rodziców Natalii, tzn, kompozycje Jarosława Kukulskiego, wykonywane przez Annę Jantar, piosenki śpiewane przez Annę, skomponowane przez innych kompozytorów i utwory Jarosława, skomponowane dla innych wykonawców. Tak więc 16 piosenek, które znajdą się w koncercie to zaledwie garść tego bogatego dorobku.

Zależało mi, by w nowych wykonaniach usłyszeć Artystów nieoczywistych, którzy nie kojarzą się z repertuarem moich rodziców. Wykonawców, których solowa twórczość jest kreatywna, ciekawa i inspirująca. Chciałabym aby piosenki nabrały nowego życia. Wiem, że dzięki wykonawcom, którzy wezmą udział w koncercie, piosenki rodziców będą miały szansę na nowe życie. Świeże, inne interpretacje wokalistów, pozbawione będą tego dosłownego i rodzinnego kontekstu. Jest to właśnie jeden z powodów dla których postanowiłam nie wystąpić w koncercie. Moja rola poniekąd dziennikarska i doradcza okazała się bardzo ciekawa. Stojąc po drugiej stronie kamery, rozmawiając z ludźmi dzielącymi się swoimi przeżyciami i wspomnieniami dowiedziałam się wielu ważnych dla mnie rzeczy. Koncert pochłania wiele moich emocji, które prawdopodobnie przerosłyby mnie podczas wykonywania utworów. Swój muzyczny hołd składałam już nie raz. m.in. na płycie „Po tamtej stronie”. Teraz cieszę się na nowe interpretacje„- mówi Natalia Kukulska

Koncert będzie utrzymany w konwencji filmowej. Zamiast tradycyjnej narracji prowadzonej przez konferansjerów będzie można zobaczyć na ekranach krótkie, artystyczne filmy z użyciem materiałów archiwalnych oraz niezwykłe impresje na temat bohaterów, szczere słowa, kierowane od przyjaciół i osób związanych zawodowo z muzyczną parą. M.in Zbigniewa Hołdysa, Bogdana Olewicza, Marii Szabłowskiej, Wojciecha Manna czy Janusza Weissa.

Anna Jantar i Jarosław Kukulski, to para, która do polskiej piosenki wniosła bardzo dużo… Z miastem Opole też wiąże ich wiele. W koncercie debiuty, od lat przyznawana jest nagroda imienia Anny Jantar. Jarosław Kukulski natomiast kilkakrotnie pełnił funkcję dyrektora artystycznego festiwalu. Dowodem jak bardzo ważni byli dla polskiej piosenki, będzie również koncert „Życia Mała Garść”. To także świadectwo tego, że pamięć o nich nadal trwa, a ich utwory są pełne życia.

Dwa dni przed tym wydarzeniem, czyli 1 czerwca 2012 nastąpi odsłonięcie gwiazdy Anny Jantar w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu. Uroczystość odsłonięcia rozpocznie się o godzinie 16.00 na opolskim rynku. Organizatorem i pomysłodawcą tego wydarzenia jest Fundacja Stolicy Piosenki Polskiej. Do odsłony gwiazdy Anny Jantar została poproszona Natalia.

Polecane

Share This