Soundgarden – „Live From The Artists Den” (recenzja)

Wielkie pożegnanie.

2019.08.15

opublikował:


Soundgarden – „Live From The Artists Den” (recenzja)

fot. mat. pras.

Niezwykły prezent sprawili fanom Chrisa Cornella i jego zespołu zarówno pomysłodawcy serii The Artists Den, jak i spadkobiercy artystycznej spuścizny po wokaliście Soundgarden – wydana dzięki ich współpracy „koncertówka” zawiera aż 2,5 godziny fantastycznej muzyki na żywo. Co ważne – „Live…” to nie tylko przekrojowy repertuar z całej kariery tej pomnikowej grupy, ale również muzyczne rarytasy (nie tylko) dla szalikowców legendarnej kapeli z Seattle.

Seria „The Artists Den” to dobrze wymyślony koncept serwowania rarytasów dla słuchaczy muzyki. Jest tu więc pomysł (prezentacja kameralnych koncertów niezwykłych artystów w nietypowych oprawach) i wykonanie (sesje akustyczne, z gośćmi, odgrywanie przez wykonawców całych płyt itp.). No i sami bohaterowie tych wydarzeń – w projekcie wzięli udział już m.in. John Legend, alt-j, Alabama Shakes, Ed Sheeran, Imagine Dragons, Lady Antebellum, The Killers, Zac Brown Band czy Shawn Mendes. A wreszcie miejscówki – znów nietypowe. Takie, jak: Graceland, świątynia masońska, kino nieme funkcjonujące w latach 30., Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy nieczynna fabryka okien na Brooklynie. Do tej pory powstało 70 odcinków programu. Najnowszym z nich jest zapis jednego z ostatnich koncertów Soundgarden.

17 lutego 2013 roku grupa ruszyła w zimową, wyprzedaną trasę koncertową promującą „King Animal”, czyli pierwszy album studyjny grupy po ponad 16-letniej przerwie. Zwieńczeniem tego maratonu był występ w słynnej sali The Wiltern w Los Angeles. Ku zadowoleniu publiczności zespół połączył w setliście nowe utwory z klasykami oraz utworami, które nieczęsto pojawiały się na koncertach. Przez niemal 6 lat występ ten obrósł wielką legendą, a fani formacji domagali się oficjalnego wydawnictwa z tego wieczoru. I doczekali się. Wydany na 2 dyskach CD i 4 winylach (a są jeszcze video w wersji DVD i BlueRay) 2,5-godzinny materiał zawiera aż 29 utworów, w tym 21 takich, które nigdy wcześniej nie pojawiły się na koncertowych wydawnictwach Soundgarden. A jedną z piosenek – „Blind Dogs” – zespół zagrał po raz pierwszy w karierze.

Oczywiście obecność w tym repertuarze rarytasów to ważna – zwłaszcza dla fanów – sprawa. Ale chyba równie, a może nawet bardziej istotne dla świadomego słuchacza – nie tylko Soundgarden, ale mocnego rocka w ogóle – jest fakt, że słuchamy zespołu w znakomitej formie, czerpiącego radość ze wspólnego grania i otrzymującego wspaniałą energię zwrotną od zachwyconej publiczności. Bo są tu „Incessant Mace” czy „Flower” z debiutanckiego krążka „Ultramega OK” (1988), ale też „By Crooked Steps” ze wspomnianego, ostatniego LP „„King Animal” (2012). A po drodze jeszcze single-ciosy: „Rusty Cage” czy „Black Hole Sun”.

Muzycznie wszystko się zgadza, zespół niemal zawsze gra równo, no chyba że ma ochotę wyskoczyć poza znane ramy i nieco namieszać w aranżacjach – jak w „Spoonman”. Brzmienie? No nie jest to przysłowiowa „igła”, ale też chyba nie był ten koncert realizowany z myślą o utrwaleniu na płytach. No i wreszcie jest mistrz ceremonii, czyli Chris – w świetnej dyspozycji, zmotywowany i naładowany energią, gadający między utworami, czasem dowcipny, niekiedy (na szczęście rzadziej) jakby nieco nonszalancki. „To był wyjątkowy koncert i doskonale pamiętam radość Chrisa z tamtego wieczoru. Cieszę się, że fani będą mogli powrócić do tej nocy” – mówi Vicky Cornell, druga żona wokalisty.

I faktycznie – jeśli ktoś jest szalikowcem Cornella i Soundgarden, to nie wiem, jakby się nie starał, to słuchając „Live From The Artists Den” nie będzie w stanie wyłączyć emocji. Ale to dobrze – bo jeśli legendy muszą odchodzić, to tylko w tak wspaniałym stylu, jak na tym albumie…

Artur Szklarczyk

Ocena: 4/5

Tracklista:

1. Incessant Mace
2. My Wave
3. Been Away Too Long
4. Worse Dreams
5. Jesus Christ Pose
6. Flower
7. Taree
8. Spoonman
9. By Crooked Steps
10. Blind Dogs
11. Rowing
12. Non-State Actor
13. Drawing Flies
14. Hunted Down
15. Black Saturday
16. Bones Of Birds
17. Blow Up The Outside World
18. Fell On Black Days
19. Burden In My Hand
20. A Thousand Days Before
21. Blood On The Valley Floor
22. Rusty Cage
23. New Damage
24. 4th Of July
25. Outshined
26. Black Hole Sun
27. Ty Cobb
28. Slaves & Bulldozers
29. Feedbacchanal

Polecane

Share This