Organizatorzy Ostróda Reggae Festival ogłaszają kolejnych wykonawców

Share Tweet Ruszają prace nad budową kopii słynnego w świecie


2016.04.01

opublikował:

Organizatorzy Ostróda Reggae Festival ogłaszają kolejnych wykonawców

Ruszają prace nad budową kopii słynnego w świecie jamajskiego baru na… ostródzkim jeziorze.

Ras Muhamad i Jah9 to kolejni artyści, którzy zawitają w tym roku do Ostródy. Tamtejszy festiwal muzyki reggae odbędzie się w dniach 11 – 14 sierpnia. Organizatorzy poinformowali również o niezwykłym pomyśle budowy kopii słynnego w świecie jamajskiego baru na… ostródzkim jeziorze.

Jah9 (na zdjęciu) & The Dub Treatment (Jamajka)

Głęboko mistyczna Jah9 jest jednym z najbardziej charyzmatycznych artystów, którzy wypłynęli na fali ruchu Reggae Revival. Po raz pierwszy w Polsce ze swoim zespołem Dub Treatment, promować będzie nowy album „9”. Zainspirowana otwartymi przestrzeniami, jakie zapewniał instrumentalny jamajski dub lat 70., przy swojej drobnej posturze Jah9 zaskakuje potężnym głosem. Reprezentuje ducha dużo starszego niż teraźniejszość: „przypomina mroczny płacz o prawdę i sprawiedliwość Niny Simone”. Jej filozofia jest głęboko duchowa, a jej styl to Jazz on Dub.

W 2013 roku wydała debiutancki album „New Name” (2013). Od tamtej pory Jah9 występuje na ważnych scenach europejskich i amerykańskich festiwali reggae ze swoim zespołem The Dub Treatment. Opisywana jako „czarna magia” oraz posiadaczka „urzekającego vibrato przypominającego młodą Ellę Fitzgerald i korzennego luzu w stylu Erykah Badu”, jej wypełnione dubem występy na żywo podnoszą świadomość i wywołują duchowe przebudzenie. Jah9 jest gotowa by zaprezentować w Ostródzie swój drugi album zatytułowany „9”, który ukaże się w maju.

Ras Muhamad

Po raz pierwszy w Polsce artysta reggae z Indonezji, prawdziwy ambasador tej muzyki w swojej ojczyźnie. Odwiedza nasz kraj po występach na scenach od Azji przez Afrykę, Europę, obie Ameryki aż do Jamajki. „Salam” to nie tylko tytuł jego ostatniej płyty. To słowo znaczy „pokój”.

Ras Muhamad urodził się w Indonezji jako Muhamad Egar. Przez kilkanaście lat uczył się w Nowym Jorku,  gdzie po raz pierwszy zetknął się z jamajską muzyką i kulturą Rasta. Po powrocie do ojczyzny Ras stara się ponownie wprowadzić Indonezję na mapę świata, zwłaszcza w dziedzinie muzyki, sztuki i talentów, jakie ten kraj ma do zaoferowania.

Wydana w 2007 roku płyta Ras Muhamada “Reggae Ambassador” przełamała barierę i wprowadziła reggae dancehall na rynek muzyczny Azji Południowo-Wschodniej. W 2008 pismo the Rolling Stone w Indonezji wybrało go “Najlepszym Nowym Artystą Reggae”. Ostatni album Ras Muhamada “Salam” (2014) został wyprodukowany przez Moritza “DaBaron” Korfa z Dub Inc i wydany w jego wytwórni Oneness Records.  To płyta roots reggae, ale odnajdą się na niej również fani dancehall i hip-hopu. Chociaż większość tekstów na „Salam” jest po angielsku, Ras zawsze znajduje sposób, by pokazać swój indonezyjski punkt widzenia.

 

Ras jest również producentem i prowadzi program z jamajską muzyką na antenie radia Mustang FM. Napisał książkę “Negeri Pelangi” (“Kraina tęczy”) ze swoimi wspomnieniami z podróży do Etiopii.  W Ostródzie wystąpi z węgierskim Budapest Riddim Band.

Replika kultowego baru Pelican

Pelican Bar to miejsce zaliczane do 50 najlepszych nadmorskich barów na świecie wg CNN Travel i polecane przez National Geographic. Bar stoi… na oceanie, przy wybrzeżu Jamajki w pobliżu miasta Black River, a tysiące turystów dostaje się do niego wyłącznie łodziami. Kopia Pelican Baru zostanie otwarta w pierwszym dniu tegorocznego Ostróda Reggae Festival na Jeziorze Drwęckim.

„Byliśmy zachwyceni tym miejscem podczas wizyty na Jamajce” – opowiada szef festiwalu Piotr Kolaj. „Lubimy szalone pomysły i w porozumieniu z managementem Pelican Baru oraz władzami Ostródy postanowiliśmy przenieść trochę jamajskiego klimatu do Ostródy, otwierając jego polski odpowiednik. Ostróda ma ku temu odpowiednie warunki”.

Bar oferować będzie wszelkie jamajskie specjały, a dostać się do niego będzie można łodziami kursującymi ruchem wahadłowym z przystani przy ostródzkim molo. „Zachowując jamajski charakter lokalu, chcemy wprowadzić jednak do niego nasze lokalne, narodowe elementy”- dodają organizatorzy festiwalu. „Nasze miejsce nazywać się będzie Bar Rybitwa i w całości zbudowany będzie z krajowych patyków, liści i siana”.

 

Polecane

Share This