Założyciele grupy UK po 30 latach razem


2009.10.31

opublikował:

Założyciele grupy UK po 30 latach razem

Dawno nasz kraj nie był świadkiem takie reunion. To właśnie u nas, po raz pierwszy od wielu lat spotkają się giganci rocka.

Eddie Jobson i John Wetton, a wraz z nimi trzej genialni muzycy: Tony Levin, Greg Howe i Marco Minnemann na trzech koncertach w Polsce: w Krakowie, Warszawie i Bydgoszczy.

Zespół U.K. powstał w połowie lat 70. z inicjatywy Johna Wettona (wokal, bas) i Billa Bruforda (perkusja), po zawieszeniu działalności przez King Crimson, z którym obaj muzycy byli związani. Wetton zaprosił do współpracy Eddiego Jobsona (klawisze, skrzypce), którego poznał podczas współpracy z Roxy Music, a Bruford zwerbował Allana Holdswortha (gitara), który zagrał wcześniej gościnnie na jego debiutanckiej solowej płycie. Jako kwartet, U.K. nagrał tylko jeden album zatytułowany po prostu „U.K”, po czym, po odejściu z zespołu Bruforda i Holdswortha oraz dołączeniu Terry`ego Bozzio (perkusja) przekształcił się w trio i wydał drugą płytę, „Danger Money”. Rok później, w marcu 1980 roku, w wyniku różnic poglądów na dalszą twórczość, U.K. przestał istnieć.

Po ponad 20 latach, między 1995 a 1998 rokiem, Jobson i Wetton wznowili współpracę i pojawiła się szansa na nową płytę zatytułowaną „Legacy”, jednak ostatecznie do sfinalizowania projektu nie doszło.

10 lat później, w październiku 2007 roku Jobson ogłosił powstanie nowego zespołu – UKZ, w którego składzie znaleźli się Aaron Lippert (śpiew), Trey Gunn (gitara, bas, Stick) i Marco Minnemann (perkusja). W marcu 2009 roku UKZ wydał EPkę zatytułowaną „Radiation”.

W tym roku z inicjatywy Eddiego Jobsona na rynku pojawiły się osobiście przez niego zremasterowane wszystkie trzy albumy UK. Ich polska premiera przewidziana jest na początek listopada 2009. Równocześnie dojdzie do pierwszych po 30 latach koncertów na których Jobson i Wetton pojawią się obok siebie na scenie! I – co jest prawdziwą sensacją – te koncerty odbędą się w Polsce! Jakby tego było mało, jednym z członków tego prawdziwie All-star Band będzie Tony Levin, którego nikomu przedstawiać nie trzeba!

Koncerty odbędą się w następujących miejscach:

3.11.2009 Kraków – Klub „Studio” godz. 20.00

4.11.2009 Warszawa – Klub „Palladium” godz. 20.00

5.11.2009 Bydgoszcz – Filharmonia Pomorska godz. 20.00

BILETY W SPRZEDAŻY:

www.rockserwis.pl i Klub Kuźnia, ul. Gdańska 67, Bydgoszcz (bilety kolekcjonerskie)

www.ticketpro.pl

Eddie Jobson – klawiszowiec i skrzypek, a także kompozytor, aranżer, autor tekstów, realizator i producent nagrań. Swoją karierę rozpoczął jako siedemnastolatek i występował między innymi w Roxy Music, grupie Franka Zappy, Curved Air, U.K. i Jethro Tull. W latach 80. nagrał dwie solowe płyty, „Zinc – The Green Album” i „Theme Of Secrets”.

John Wetton – gitarzysta basowy, gitarzysta i wokalista. Współpracował między innymi z King Crimson, Uriah Heep, Wishbone Ash czy U.K., a także jako muzyk sesyjny z Brianem Eno, Bryanem Ferrym i Philem Manzanerą. Wydał też kilka płyt solowych. Światową sławę zyskał w 1982 roku z zespołem Asia po wydaniu debiutanckiej płyty zespołu zatytułowanej „Asia”.

Greg Howe – amerykański gitarzysta i kompozytor. Zaczął grać na gitarze w wieku dziesięciu lat a jego pierwszą fascynacją był zespół Van Halen. Wydał 9 solowych płyt i występował z wieloma znanymi artystami, między innymi z Michaelem Jacksonem.

Marco Minnemann – perkusista, kompozytor i multiinstrumentalista pochodzący z Hannoveru w Niemczech. Swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał jako sześciolatek, na perkusji gra od jedenastego roku życia. Jest uważany za jednego z najbardziej utalentowanych perkusistów na świecie, a w swojej karierze współpracował między innymi z Paulem Gilbertem (Mr.Big), Mike’em Keneally (Frank Zappa) i Niną Hagen.

Tony Levin – amerykański muzyk i kompozytor, jeden z najbardziej innowacyjnych i rozpoznawalnych basistów na świecie. Od 1981 roku jest członkiem zespołu King Crimson, wydał kilka solowych płyt, a w swej bogatej karierze współpracował także z wieloma znanymi artystami, między innymi z Peterem Gabrielem, Yes, Pink Floyd, Johnem Lennonem, Stevenem Wilsonem, Dire Straits czy Liquid Tension Experiment.

Tagi


Polecane

Share This