Projekt budynku Centrum Disco Polo to plagiat. Krakowskie studio pisze o „kradzieży i przeróbce”


2020.06.20

opublikował:

Projekt budynku Centrum Disco Polo to plagiat. Krakowskie studio pisze o „kradzieży i przeróbce”

fot. Karol Makurat / tarakum.pl

Niespełna dwa tygodnie temu informowaliśmy o planach budowy w Michałowie Centrum Disco Polo, które ma się składać z hali widowiskowej i muzeum. Władze miasta zapowiedziały, że placówka ma ruszyć w 2026 i pokazały jej wizualizację. Problem w tym, że projekt jest łudząco podobny do biurowca Ericpol Software Pool w Łodzi. Krakowskie Horizone Studio, które jest autorem projektu, nie omieszkało wytknąć tego faktu, pisząc, że projekt michałowskiego CDP to „kradzież i przeróbka” oraz zapowiadając kroki prawne.

Sprawdź też: Na Podlasiu powstanie muzeum disco polo. Projekt będzie kosztował miliony

Jako autorzy projektu biurowca Ericpol Software Pool w Łodzi informujemy, że rozpowszechniana przez Gminę Michałowo wizualizjacja centrum Disco Polo jest kradzieżą i przeróbką wizualizacji projektu autorstwa Horizone Studio.

Tym samym Gmina Michałowo narusza prawa autorskie, w tym prawa osobiste, twórców projektu biurowca Ericpol Software Pool w Łodzi – architektów HORIZONE Studio poprzez rozpowszechnienie bezprawnie użytej i zmodyfikowanej przez Gminę Michałowo wizualizacji budynku Ericpol i przypisanie jej autorstwa tejże gminie jako centrum Disco Polo.

Oryginalny projekt pracowni HORIZONE Studio był laureatem wielu nagród, w tym laureatem Nagrody SARP za najlepszy budynek biurowy zrealizowany w Polsce w 2015 roku – czytamy w oświadczeniu, którego pełną treść publikujemy poniżej.

Władze Michałowa zapewniają, że nie miały złych intencji, a opublikowany przez nie projekt jest skutkiem pomyłki, a przy okazji informują, że Centrum Disco Polo powstanie w miejscu, gdzie obecnie znajduje się sala gimnastyczna i „to ona zostanie zaadoptowana na potrzeby centrum disco polo, co czyni każdą z tych wizualizacji praktycznie niemożliwą do realizacji”. Poniżej także komunikat władz Michałowa. W przypadku obu oświadczeń zachowaliśmy oryginalną pisownię.

W związku z pomyłką zaistniałą podczas sporządzania zgłoszenia pomysłu do Urzędu Marszałkowskiego propozycji przedsięwzięcia „Centrum Disco Polo” zamieszczamy właściwą wizualizację budynku „Centrum Disco Polo”, która powinna znaleźć się w załączeniu do wniosku. Na potrzeby projektu zostało sporządzonych kilka wersji pomysłów wizualizacji. Jedna z nich była inspirowana projektem istniejącego budynku biurowca Ericpol Software Pool w Łodzi. Omyłkowo na stronie MICHALOWO.EU został zamieszczony poprzedni pomysł koncepcyjny innego pracownika. Za zaistniałe nieporozumienie przepraszamy projektantów tego budynku – biuro architektoniczne Horizone Studio z Krakowa.

Pragniemy nadmienić, że ani ta ani inne wstępnie opracowane wizualizacje budynku wykorzystane na potrzeby przedstawienia pomysłu Marszałkowi, nie będą wykorzystywane podczas prac koncepcyjnych i projektowych. Wszyscy wiemy, iż w tym miejscu znajduje się sala gimnastyczna i to ona zostanie zaadoptowana na potrzeby centrum disco polo, co czyni każdą z tych wizualizacji praktycznie niemożliwą do realizacji – komentują władze gminy.

Polecane


Share This